Technovation Girls Georgia 2026 ბაკურიანში გაიმართა
2026 წლის 21–25 აგვისტოს, ბაკურიანში გაიმართა Technovation Girls Georgia 2026, რომელშიც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან ჩამოსული უფროსკლასელი გოგონების გუნდები მონაწილეობდნენ.
ბანაკის ორგანიზატორი იყო პროფესორი ნანა დიხამინჯია. რამდენიმე დღის განმავლობაში მონაწილეები დაესწრნენ ლექციებსა და პრაქტიკულ ვორკშოფებს ხელოვნური ინტელექტის, ბლოკჩეინის, კვანტური ტექნოლოგიების, ბიოტექნოლოგიების, მეწარმეობისა და Arduino-ს მიმართულებით.
პროფესორმა კახაბერ თავზარაშვილმა ჩაატარა ლექციები თემებზე:
🔹 „ჭკვიანი მოწყობილობების ფიზიკა“
🔹 „ბლოკჩეინი — ტექნოლოგია ნდობისთვის“
🔹 „ხელოვნური ინტელექტი — სწავლობს, ფიქრობს და ქმნის“
ამასთანავე, კახაბერ თავზარაშვილმა პროექტის მონაწილეებს გააცნო Micro-GEAR პროექტის მიზნები და ძირითადი მიმართულებები და ესაუბრა მიკროკრედიტების სისტემაზე, როგორც თანამედროვე, მოქნილ და კომპეტენციებზე ორიენტირებულ მიდგომაზე განათლებაში, რომელიც მოკლევადიანი სასწავლო პროგრამების მეშვეობით კონკრეტული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარების განვითარებასა და აღიარებას უწყობს ხელს.
პროფესორმა ირაკლი ნოსელიძემ კი მონაწილეებს კვანტური ტელეპორტაციის საინტერესო სამყარო გააცნო.
ბანაკი გამოირჩეოდა მეგობრული, ინტერაქტიული და შემოქმედებითი გარემოთი — ახალი ცოდნით, გუნდური მუშაობით, საინტერესო დისკუსიებითა და ახალი მეგობრობით.
ტექნოლოგიები, მეცნიერება, ინოვაცია და ახალგაზრდების ენერგია — სწორედ ეს ქმნიდა Technovation Girls Georgia 2026-ის განსაკუთრებულ ატმოსფეროს.

Technovation Girls Georgia 2026 Held in Bakuriani
From August 21 to 25, 2026, Technovation Girls Georgia 2026 was held in Bakuriani, bringing together teams of high school girls from different regions of Georgia.
The camp was organized by Professor Nana Dikhaminjia. During the program, participants attended lectures and hands-on workshops in artificial intelligence, blockchain, quantum technologies, biotechnology, entrepreneurship, and Arduino.
Professor Kakhaber Tavzarashvili delivered lectures on:
🔹 “The Physics of Smart Devices”
🔹 “Blockchain — A Technology for Trust”
🔹 “Artificial Intelligence — Learns, Thinks, and Creates”
Professor Tavzarashvili also introduced the participants to the goals and key activities of the Micro-GEAR project and discussed the micro-credentials system as a modern, flexible, and competence-based approach to education, enabling learners to develop and formally recognize specific knowledge and practical skills through short learning programs.
Professor Irakli Noselidze introduced participants to the fascinating world of quantum teleportation.
The camp offered a friendly, interactive, and creative environment filled with new knowledge, teamwork, inspiring discussions, and new friendships.
Technology, science, innovation, and the energy of young people made Technovation Girls Georgia 2026 a truly memorable experience.